Říká se, že ve vztahu by si měla být žena a muž rovni. Když ale přijde na seznamování, je to v první řadě muž, který by měl být ten aktivní při dobývání ženy, která se mu líbí. Představte si jen na chvíli, jak to bylo za starých časů, kdy muži i několik měsíců někdy i let dobývali srdce své milé, aniž by se jí mohli byť dotknout. Která z nás by si takovéhle namlouvání nepřála? Doba se sice změnila, ale některé věci jsou dané a měly by fungovat dodnes. Muž svádí ženu a ona se rozhodne, podle toho jak je jí jeho svádění sympatické, jestli jeho nabídky přijme, či ne.

Někteří muži ale bohužel nevědí, že by to takto mělo být, anebo nechtějí do role aktivního svůdníka vstoupit. Ať už se ale mužům chce nebo ne, správné namlouvání a dvoření se ženě je důležité a ženám imponuje a velmi si toho cení. Žena si přeje, aby byla dobývána a muž potřebuje objekt k lovení. Tečka.

Nechci tím říct, že je pouze na muži, aby první rande dopadlo perfektně. Samozřejmě, že žena v tom hraje svoji roli. Nicméně je na mužích, aby proces namlouvání iniciovali a vedli.

Pojďme se podívat na nejčastější způsoby (které uvedli moji klienti, ženy ale i muži), jak druhá strana pokazila první rande. Protože odpovídalo více žen, jsou to chyby, které dělají muži, ale tento seznam si můžete aplikovat i obráceně.

  1. Na svém on-line profilu uvedl starou fotku

Před 10 lety možná vypadal skvěle. Od té doby se ale hodně změnilo a vy jste překvapená, kdo na rande přišel (a ne moc příjemně). Neznamená to, že vzhled je to nejdůležitější, ale to jak člověk vypadá je významnou součástí hodnocení při seznamování. Abychom měli chuť se dále poznávat, musíme cítit jak mentální tak i fyzickou přitažlivost.

Co žena ocení: čestnost a pravdivost. Možná už mu narostlo trochu bříško, nebo má vrásky na čele, ale nikdo není perfektní, že? Pokud skrýváte špeky nebo vrásky, jestli bude vaše sbližování pokračovat, stejně na to vaše milá brzy přijde.

2. Snaží se buď málo nebo moc

Hodně mužů si neví rady s otázkami jako: „Kam ji mám pozvat?“ nebo „Co budeme dělat, aby se nenudila?“. A z toho důvodu se někteří muži snaží šokovat s něčím ohromujícím a na první rande naprosto nevhodným, jiní nejsou schopni přijít s plánem žádným a donekonečna se vyptávají ženy, co by chtěla dělat (což demonstruje buď neschopnost plánovat, nedostatek kreativity, nedůvěru sám v sebe, anebo nedostatečný zájem o ženu)

Co žena ocení: neformální a přirozené prostředí, kde je možné zažít legraci nebo něco zajímavého, ovšem bez tlaku na ní, že by měla dělat nebo se účastnit něčeho, čeho nechce. Také, aby se tam dalo povídat (kino není na první schůzky dobrý nápad) a odráželo to zájmy a osobnost muže, který místo vybral.

3. Na schůzku přišel pozdě (anebo vůbec)

Někdy se zkrátka stane, že i při nejlepším plánování nám do domluvené schůzky něco skočí (práce, kalamita, nemocný příbuzný). V tomto případě je slušnost schůzku zrušit a navrhnout jiný termín, tím dáváte najevo, že si vážíte času někoho druhého, který vám byl ochoten svůj čas věnovat. Až příliš často se ale stává, že na první rande se druhá strana vůbec nedostaví a ani nezavolá. S tím se nedá nic dělat, jen obecná rada pro všechny: je správné chovat se zdvořile, a pokud na první rande nechcete nebo nemůžete přijít, dejte to druhé straně vědět, i když ji neznáte, to je gentlemanské chování.

Co žena ocení: Že ji muž jednoduše zavolá. Ne, že pošle smsku na poslední chvíli, ale že zavolá a situaci vysvětlí. Dává jí tím najevo, že i když jste něco nezvládl, tak mu na ní záleží.

4. Byl oblečený, jako když jde s kamarády na výlet 

První dojem se zkrátka počítá. Pokud přijde muž na rande v kraťasech a zmačkaném tričku a „voní“, jako když právě vyšel z posilovny, tak to opravdu není pro ženu imponující. Na rande by se měl muž připravit a vzít si ty nejlepší věci ze svého šatníku, ve kterých se zároveň cítí dobře a pohodlně (které si vyžehlí).

Co žena ocení: Když přijde hezky a slušně oblečený, tím dává najevo, že mu na schůzce s ní záleží.

5. Celou dobu mluví pouze o sobě 

Žena chce muže na první schůzce co nejvíce poznat, ale také s ním chce sdílet, co ji zaujalo z jeho hovoru a co mají společného. Ale velmi často se muži (i ženy) zaseknout v nekonečném hovoru o sobě, o své práci, zájmech, názorech a úspěších a celé rande tak skončí převážně jednostrannou konverzací.

Co žena ocení: Diskusi o věcech, které ho zajímají, kterých dosáhl a které má v plánu. Diskuse ovšem znamená, že žena dostane prostor zapojit se.

6. Většinu času mluví o své bývalé přítelkyni nebo ženě

Pokud muž na prvním rande hodně mluví o své ex, většinou to znamená, že se ještě kompletně nevypořádal s rozchodem. Krátce se zmínit o své ženě, se kterou má případně děti, je v pořádku, ale hlubší konverzace na téma expartneři je lepší nechat až na pozdější fáze seznamování.

Co žena ocení: Že se muž zajímá a chce se o ní dozvědět co nejvíce, aniž by ji srovnával se svojí bývalou.

7. Odpovídá v průběhu rande na telefonní hovory a smsky

Pokud muž na schůzce se ženou přijímá hovory a /nebo odpovídá na smsky, vysílá tím zprávu, že osoba se kterou se sešel není pro něj až tak důležitá, aby se jí plně věnoval. Není nic neslušnějšího, než se v přítomnosti ženy, kterou pozve muž na rande,  soustředí na jiné věci.

Co žena ocení: Pokud je něco opravdu urgentního, co si muž během schůzky musí vyřídit, měl by na to buď ženu upozornit dopředu, anebo se před zvednutím omluvit a vyřídit vše co nejdříve. Jinak by oba měli být spolu v přítomném okamžiku a dát po čas schůzky telefony stranou.

9. Měli jsme skvělé rande, ale už se neozval

Ano, to se zkrátka stává. I když si muž mohl rande užít, z mnoha důvodů se potom rozhodne ve scházení nepokračovat. Dobře pro ni, protože to stejně nebyl ten pravý a alespoň s ním neztrácí čas. Nicméně slušností je, že muž by měl ženě zavolat, ocenit strávený čas s ní, vysvětli jí, že by to chtěl nechat tam, kde to je. Tím setkání uzavře s respektem, místo nedospělého zmizení beze slova.

Co žena ocení: Když se upřímně co nejdříve dozví, že zájem nebyl oboustranný a nebude se dalších několik dní trápit, proč to bylo tak skvělé a on najednou zmizel.

10. Muž očekává od ženy, že plány na příště kompletně zajistí ona

Jak jsem již uvedla na začátku, seznamování je zakořeněno po věky věků v daných namlouvacích rituálech. Muži, kteří nejsou aktivní a nechtějí jednat, vysílají ženě signál, že o ni nemají dostatečný zájem (tak to vnímá ona). Pokud muž ženu opravdu chce, prostě udělá vše, aby ji získal. Tečka. Nemluvím o tom, aby muž ženu neúnavně naháněl. Mluvím o základních motivech a instinktech muže v namlouvacím procesu – zájem, schůzka, postel. Muži, kteří plánují a vedou namlouvací proces, jsou pro ženy mnohem přitažlivější a mohou pravděpodobněji očekávat kladnou reakci (pokud ona cítí, že jeho motivy jsou upřímné). Pro muže, kteří jsou introvertní nebo stydliví, nebude jednoduché, aby ženu lovili, ale měli by to zkusit, svým autentickým způsobem.

Co žena ocení: Aby on na začátku převzal svoji roli lovce a byl při namlouvání aktivní a tím ji dostatečně ukazoval svůj zájem.

A jaké máte vy zkušenosti z prvního rande? Co Vás při prvních schůzkách nejvíce odradí? Budu moc ráda, když mi svoje zkušenosti napíšete do komentářů.

S láskou

Monika Trčková