Zamýšlela jste se někdy nad tím, jak to, že některým párům vydrží zamilovanost po celou dobu manželství a jiní jdou od vztahu ke vztahu a nedokáží si stav lásky udržet?

To není náhoda. Má to co do činění s tím, do jakých kvalit toho druhého se zamilujete.

Když se zamilováváte, do čeho se zamilováváte?

Pokud se zamilováváte do externích kvalit jako je vzhled, nebo jeho úspěchy a váš protějšek taktéž, je velká pravděpodobnost, že vaše láska nevydrží. Jestliže se ale zamilujete do vnitřních kvalit, jako je laskavost, starostlivost, otevřenost nebo štědrost a potom hlavně do těch malých jedinečných kvalit, které HO dělají JÍM, tak to už je jiné kafe, a máte „zaděláno“ na krásný dlouhodobý vztah.

Jasně, že všechny vztahy mají své výzvy a krize, které někdy mohou být opravdu velké. Ale právě to, co párům pomáhá tyto výzvy a krize překonat je, jak moc a hluboce se milují a oceňují svého partnera za to, JAKÝ JE a jaké má srdce a duši. Když se zeptáte párů, které jsou spolu dlouho, co na svém partnerovi milují, většinou mluví o jedinečných vnitřních kvalitách toho druhého, které jim přijdou ROZTOMILÉ. Jsou to ty kvality, které nezmizí postupem času, nebo s přibývajícím věkem.

Když se zamilujete do chlapa, protože dobře vypadá, co se stane za pár let, až zestárne a naroste mu břicho? Když se zamilujete do jeho úspěchu, co se stane, když se dostane do finančních problémů? Když se zamilujete do způsobu, jak vám na začátku projevuje lásku, co se stane ve chvílích, kdy se nebude chovat láskyplně a vy to budete očekávat? No a když se zamilujete do jeho potenciálu, tedy do toho, kam myslíte, že ho nasměrujete, tak co když on nikdy nebude schopen se dostat tam, kde vy věříte, že by mohl být?

 Napojení přes vaše energie

Každý z nás vyzařuje jedinečnou energii, kterou druzí, často nevědomě, vnímají. Lidé, kteří se zamilují do partnerových jedinečných kvalit vlastně reagují na energii, kterou vyzařuje. Často tito lidé mají povědomí i o svých jedinečných kvalitách, jako je laskavost, soucit, schopnost milovat, vlídnost a tak dále. Cení si sami sebe především za to, jací jsou, ne za to, jak vypadají, nebo co dělají. Proto jsou schopni tyto kvality vidět a nacítit i u ostatních, a také si do života lidi s podobnou energií a kvalitami přitahují. Cítí hluboké napojení na to, KÝM druhá osoba je. A toto napojení je to, co jim pomůže překonat těžké časy a vztahové výzvy.

Pokud odvozujete svou vlastní hodnotu primárně od toho, jak vypadáte, nebo čeho jste dosáhla, budete rezonovat spíše s muži, kteří to mají podobně, jednak sami u sebe a taky je k vám budou přitahovat právě tyto věci. Můžete mezi sebou cítit lásku a napojení, často tam ale není potřebná hloubka proto, abyste ustáli opakující se krize a nedorozumění. Bez hlubšího napojení skrz vaše srdce a duše, se povrchnější napojení a city, jestliže jsou vystaveny dlouhodobému stresu nebo konfliktům,  často rozpadají.

Dokud nemilujete a neceníte si svého partnera na hlubší úrovni, je jednoduché přestat být „zamilovaná“

Což vlastně znamená, že jste z něj přestala být poblázněná ve chvílích, kdy se chová vztekle, kriticky, odporuje, nenaslouchá, nebo se stahuje do své jeskyně.

Všude nyní slyšíme o bezpodmínečné lásce. To by mělo znamenat,  že nemáme žádné podmínky, na základě kterých bychom toho druhého přestávali milovat. Uff. Tohle je samozřejmě těžká disciplína. Skoro ta nejtěžší! Každý máme svá zranění, do kterých nám ten druhý dloube a tím nás „startuje“, a tak stále vypadáváme z této bezpodmínečné lásky. Pokud se ale opravdu naučíme milovat hlubokou esenci našeho partnera, jsme už skoro tam – v bezpodmínečné lásce. A to neznamená, že musíme milovat, nebo se nám musí líbit, když se partner chová neláskyplně, to znamená, že jedná z úrovně zraněného ega. Ale i tak je za tím stále to, že milujete JEHO jako takového. Když dokážete rozpoznat, že jeho zraněné Já (ego) není to, kým váš partner doopravdy je, dokážete překonat výzvy, které přicházejí.

Pojďte pomalu

A to je taky jeden z důvodů, proč doporučuji jít do vztahů pomalu a ne tam po hlavě spadnout (fall in love). Protože, i když se zamilujete do jeho esence, je dobré také postupem času zjistit, jak často váš partner jedná z pozice zraněného Já (ega). Je tu riziko, že se zamilujete do jeho esence, ale on má ještě kupu věcí nepořešených, a je často, nebo většinu času ve svém zranění, takže je emociálně zavřený, kritický, vzteklý a tak dále. V tom případě by se vám s ním těžce udržovalo láskyplné spojení.

Láskyplné spojení může vydržet, pokud vy oba milujete jednak svou vlastní esenci a taky esenci toho druhého a oba si ZVOLÍTE, že se budete snažit většinu času ve vztahu jednat z úrovně této vaší esence.

Mnoho z nás musí nejprve na sobě udělat určitou vnitřní práci, abychom toho byli schopni.

S láskou

Monika Trčková