Krásný den milá ženo,

před časem jsem psala článek o druzích vazeb, které nás definují v tom, jak se chováme ve vztazích. Článek si můžete přečíst ZDE: http://najdeteseted.cz/2017/01/22/teorie-citovych-vazeb-vysvetluje-proc-vase-vztahy-ztroskotavaji/   Dnes budu psát článek o takzvané ÚZKOSTNÉ vazbě, a ti lidé, kteří mají tento typ vazby můžeme anglicky nazvat Love connectors.

Na základě zkušeností s láskou a vztahováním se k milované osobě v dětství, jsme si vybudovali typ vazby, který teď nevědomě uplatňujeme v dospělosti. Nějak se chováme a ani nevíme, proč se tak chováme. A proto je důležité porozumět svému chování, abychom ho mohli léčit.

Stává se vám, že skrýváte své potřeby, své touhy, nebo nějaké části své osobnosti, protože se bojíte, že budete pro partnera „moc“ a že ho odradíte a on vás opustí? Cítila jste někdy, že nejste pro svého partnera dost dobrá? Když vám partner dlouho neodpoví na sms, máte pocit, že se odtahuje, i když to tak není? Zažíváte ve vztahu hodně dramat, hrozíte často opuštěním, abyste v něm vyvolala žárlivost?

Tyto pocity jsou nejvíce typické pro úzkostnou vazbu, neboli pro člověka, který potřebuje mít ve vztahu neustálé napojení, jinak se dostává do paniky. Proč tomu tak je? Protože mozek těchto lidí je naprogramován na připoutání k partnerovi za každou cenu. Jak už jsem psala, tato vazba vzniká v raném dětství,  kdy rodiče pro vás byli k dispozici nepravidelně, ať už emocionálně nebo fyzicky. Nemohli jste se spolehnout, jestli vaše potřeby budou uspokojeny. Jednou tomu tak bylo, podruhé ne. Maminka měla moc práce, nebo byla emocionálně uzavřená, nebo střídala své nálady a stavy, nebo nebyla na vás napojená, aby cítila, kdy ji skutečně potřebujete, často vás hlídal někdo jiný, byla jste dlouho ve školce a tak dále. Neměla jste jistotu, kdy tu pro vás někdo bude a z toho vznikla úzkost, že se nemůžete spolehnout, kdy budou vaše potřeby lásky a blízkosti naplněny. Tak jste se naučila své potřeby schovávat, neprojevovat, nebo se „zmenšovat“, abyste byla „hodná“ a mohla být milovaná.

Pokud ve vztahu cítíte, že nejste DOST DOBRÁ, tak se snažíte udržet partnera po svém boku za každou cenu, i když se k vám nechová hezky. Neznáte své hranice a nevíte, co je ještě normální, a co je už za hranou. Žijete ve vnitřním chaosu a bere vám to mnoho energie.

Často se stává, že lidé s touto vazbou zažívají vztahy, kde jsou zneužíváni, psychicky nebo i fyzicky, a i přesto mají svého partnera neustále na piedestalu. Mají pocit, že partner je vždy lepší, než oni sami a zůstávají nepřiměřeně dlouho v nezdravých vztazích.

Když máte naopak pocit, že jste pro partnera „MOC“, tak máte zrovna tak tendence zůstávat s nevhodným partnerem, jelikož automaticky předpokládáte, že je lepší než vy. Budete se bát vyjádřit své potřeby. Hrajete roli hodné holky, nejste autentická a je pro vás těžké vyjádřit s čímkoli nesouhlas.

Protože nejste ve vztahu sama sebou, nejste autentická, partner to cítí a začne se často odtahovat, a to jen prohloubí vaši paniku a úzkost z opuštění. Váš mozek je naprogramován za každou cenu udržet „spojení“ s vaším partnerem. To prohlubuje vaše přesvědčení, že nejste hodna lásky a začnete upozaďovat své autentické já, abyste udržela napojení na partnera.

 

Já sama mám zkušenosti s tímto typem vazby a tímpádem většina mých vztahů (než jsem na to přišla), byla neúspěšných. Zjistila jsem, že je to vzorec, jak udržet své vlastní JÁ co nejmenší, neviditelné. A tak jsem byla neviditelná. A v tom je ten paradox, že tohle právě nejvíc po partnerovi chcete, aby vás skutečně viděl a byl tu pro vás. Moje malá zraněná část chtěla, abych se schovávala. Měla jsem velký strach říct si o to, co ve vztahu potřebuji. Nedokázala jsem sdílet své nejhlubší pocity a myšlenky a přání. Myslela jsem si, že tímhle způsobem nebudu pro nikoho „moc“ a nebudu riskovat, že budu opuštěna. Jenže to se samozřejmě vždycky stalo, protože takový vztah není pravdivý. Hrajeme role. A často si přitáhneme partnera, který má opačný typ vazby, takzvaný vyhýbavý, a když my potřebujeme „napojení“ jako důkaz lásky, on je naučen, zase ze svého dětství, „utéct“.

Pokud jste se v tomhle našla, a jste chycena v dynamice JSEM MOC – NEBO NEJSEM DOST, můžete udělat dvě věci, abyste ukončila tento nezdravý vzorec.

Začněte si být vědoma sama sebe

Je třeba, abyste porozuměla tomu, že tento vzorec vás kdysi chránil, abyste mohla přežít situace, které jste jako dítě nechápala a byly pro vás těžké emocionálně zvládnout. Protože už ale nejste malá holka, tento typ vazby NEPOTŘEBUJETE! Není jednoduché se ho zbavit, protože je otisknut hluboko ve vašem nevědomí a fungujete podle něj celý život. Ale už jen uvědomění, že se to děje, a co se to vlastně s vámi děje ve chvíli, když se zamilujete, vám ho pomůže vyzvednout na světlo, kde s ním můžete něco dělat.

Naučte se identifikovat , kdy vaše reakce a pocity vycházejí z této vazby z dětství. Není to skutečná součást vaší osobnosti, ale pouze strategie vašeho mozku, aby si udržel milovaného člověka blízko vás. Je osvobozující, když rozumíte tomu, co se ve vás děje.

Buďte statečná 

Přestaňte SCHOVÁVAT A POTLAČOVAT SAMA SEBE A SVÉ POTŘEBY. Jakmile zjistíte, že vaše reakce a pocity vycházející z tohoto vzorce jsou aktivovány, zklidněte se a promluvte si sama se sebou o tom, že vaše potřeby jsou DŮLEŽITÉ,  a vy STOJÍTE ZA TO, abyste je VYJÁDŘILA. Jste úžasná lidská bytost, která si zaslouží být MILOVÁNA. Ano já vím, že je těžké tomu uvěřit, když si od malička myslíte opak. Ale všechno je věc procesu, čím více a častěji si budete tyto věci říkat a uvědomovat, tím větší šanci máte na přepsání starého programu ve vašem mozku.

Naučte se žít v co největší AUTENTICITĚ. Buďte SAMA SEBOU. Milujte se taková, jaká jste. Pokud se musíte před někým schovávat, není to správný vztah. Pokud  partnera odradíte tím, že máte nějaké potřeby, stížnost, nebo tím, že jste zkrátka sama sebou, není to správný partner. Je to jeho ztráta, že odejde, ne vaše.

A pokud si najdete muže, s kterým můžete být dostatečně otevřená, nestyďte se sdílet s ním, že máte tuto vazbu, a co od něj potřebujete, abyste se cítila bezpečně. Možná, aby vám častěji volal? Možná více doteků, více naslouchání a jiná ujištění o jeho lásce? Pokud vás miluje, rád vám vyjde vstříc. Na vás je, abyste se za to nestyděla a pracovala na tom, aby vaše úzkost z opuštění nezabíjela váš vztah.

Není za co se stydět. Není to nemoc, nebo handicap. Nejste blázen. Pouze se snažíte o to, být milována. Přišla jste k tomu jako dítě a neměla jste na výběr. Teď máte na výběr. Přijmout a uvědomit si, že to tak máte a mít se i tak ráda, se vším všudy, přesně taková, jaká jste. Protože jste ÚŽASNÁ! Lidé s touto vazbou mají mnoho darů, jsou citliví, empatičtí, umí naplno otevřít svá srdce, a jsou „spojovatelé“ v lásce.

S láskou

Monika Trčková