Moji milí,

máte pocit, že seznámení a začátek vztahu je vždy jako kdybyste jeli na horské dráze?

V jednu chvíli jste vzrušení a cítíte neskutečný potenciál vás dvou, ale neuplyne dlouhá doba, kdy se to obrátí a vy jste plní nedůvěry, nejistoty, nevěříte si, bojíte se, jestli se partnerovi dostatečně líbíte, jestli zavolá zpátky, jestli neřeknete něco špatného, a tak dále. Prostě se neustále bojíte, abyste něco nezkazili. Anebo začnete věřit, že tohle je už ten pravý pro vás, ale brzy zjistíte, že s ním je ve vztahu mnohem víc práce, než jste si na začátku mysleli a vaše soužití, je plné dramatu.

I když si moc přejete mít dlouhotrvající vztah, něco ve vás je vyděšené z představy, že byste se měli do konce života zavázat jednomu partnerovi. Máte tendence „utíkat“ ze vztahu, který začíná být vážný, kde o vás partner stojí a chce s vámi být, anebo neustále přitahujete partnery, s kterými je to chvíli dobré a chvíli špatné, jako na houpačce.

V obou případech se legrace a vášeň, kterou jste zažívali na začátku, rychle změní v noční můru (stejně jako v minulém vztahu. A v tom předminulém…). V obou případech je tu shodný jmenovatel. A tím je vaše NEJISTOTA. Buď o ní víte a projevuje se jasně, nebo je tichá a skrytá, schovaná za něco jiného a vás ani nenapadne, že to, co sabotuje vaše vztahy, je právě nejistota. Pokud nevíte, jak se nejistota ve vztazích projevuje, nevíte co s tím dělat a váš vztah je předurčen k trápení.

Když je hledání a udržení vztahu bolestivý proces

Nejistota vás bude v seznamovacím procesu stále omezovat. Bude srážet vaše sebevědomí, držet vás od toho, abyste byli v přítomnosti, a bude od vás odhánět sebevědomé a kvalitní partnery. Tím se vytváří bludný kruh.

Vaše mysl si může vytvářet omluvy, jakože nemáte štěstí, protože se na vás stále lepí partneři, kteří se na vás nakonec vykašlou. Ale pravda je taková, že to, co se vám děje v partnerství, je odrazem toho, co se děje uvnitř vás samotných. Přitahujete to, co jste vy sami, čili si přitahujete vztahy, kde má váš partner taky nějaké nevyřešené věci ohledně své vlastní nejistoty. Jakmile spolu začnete být častěji, vše se najednou vyjeví. Nejistota vytváří ÚZKOST a váš vztah je spíš jako aféra s dramatickou dynamikou nahoru dolů, než naplněné a radostné partnerství. Dokud se nepodíváte na svou vlastní NEJISTOTU, nebudete moci být ve vztahu plně šťastní.

3 nenápadné projevy vaší nejistoty

Nejistota je vlastně touha po bezpečí.

Každý člověk na planetě se chce cítit bezpečně. Když jste nejistí, máte v sobě skrytý strach z toho, že nejste v bezpečí. Ať už ten strach pochází z dětství nebo minulých vztahů, nejistota vás drží v úzkosti. Může to být úzkost, kterou si normálně neuvědomujete, ale určité situace nebo chování partnera ji vždy vytáhnou na povrch.

Seznamování leckdy vaší nejistotě neprospívá. Když se do někoho zamilováváte, je přirozené, že se ve vás objevuje jeden typ strachu: buď z toho, že budete odmítnuti, nebo že ztratíte sami sebe.

Nejistota dramaticky zvětšuje tyto strachy. Ty se mohou projevovat třeba těmito způsoby:

1. Neustále přemýšlíte nad tím, co si vzít na sebe, co budete říkat a jak se budete chovat

Snažíte se hodně moc, abyste udělali dojem? Soustředíte se na to, co si o vás druzí pomyslí? Přizpůsobujete své chování tomu, jak si myslíte, že by bylo dobré se chovat, aby se s vámi ten druhý cítil dobře? Může to vypadat jen jako že jste perfekcionista a záleží vám na detailech, ale někde v hloubi vaší touhy „aby všechno vyšlo správně“ je strach z nejistého výsledku. Myslíte si, že pokud si na sebe vezmete špatné šaty anebo nebudete reagovat jak se očekává, přestanete být pro váš protějšek zajímaví.

Pokud investujete hodně času a energie do toho, co si o vás partner pomyslí, je to odraz vaší nejistoty.

2. Máte tendenci se velmi rychle zamilovat a nechat se vztahem pohltit

Máte za sebou vztahy, které začaly velmi rychle a intenzivně? Kde mezi vámi byla silná chemie? To je téměř vždy známkou toho, že do druhé osoby okamžitě projikujete svoje ideální představy a sny o partnerovi. Protože takhle rychle zkrátka nemůžete vědět, jestli je pro vás ten pravý, když ho znáte tak málo.

Pokud někoho potkáte a hned „víte“, že „TO JE ONO“, dosazujete si do prázdných míst, kde jste ještě partnera nemohli poznat, svoje vlastní soudy a představy a potenciály ohledně dané osoby.

Opravdová intimita se buduje delší dobu. Ale pokud máte strach z toho, že nikdo s vámi nevydrží dlouho, vytváří to ve vás „hlad“ a ten vás žene za daným člověkem, jako by on byl vaše jediná šance. Ve skutečnosti ho dáváte do role vašeho zachránce. Myslíte si, že když vás bude milovat, zbaví vás pocitů, kdy o sobě pochybujete a myslíte si, že nejste dost dobří a nevážíte si sami sebe.

3. Většinou si přitáhnete partnery, kteří vás buď tlačí do závazku, nebo potřebují zachránit

Máte pocit, že jste magnet pro ženy, které vás tlačí do sňatku, nebo pro muže, kteří hledají spíše matku, než partnerku? Možná přitahujete lidi, o které je třeba se nějakým způsobem starat, protože se sami nevědomě snažíte skrýt svůj strach z pocitu méněcennosti. Jinými slovy, s těmito typy partnerů se můžete cítit nadřazení a to vám dělá na jisté úrovni dobře. Ale kdybyste se sami opravdu cítili bezpečně, přitáhli byste si jiného, bezpečného partnera.

Nechci tím říct, že nejste od přírody dobrý člověk. Jen poukazuji na to, že vzorec, jímž si přitahujete partnery, kteří se na vás pověsí a kteří vás potřebují, je odrazem vaší vlastní nejistoty. A že byste měli tyto nejistoty v sobě objevit a vyléčit, jinak si budete přitahovat stále stejné vztahy.

Co se vám nejistota snaží říct?

Když jste si nejistí, trápíte se tím, co si o vás druzí myslí. Máte pocit, že vás nebudou mít rádi takové, jací jste. Necítíte, že jste dostatečně dobří. Spoléháte na ostatní, že budou soudci vaší vlastní hodnoty. A tím, že to děláte, zneschopňujete jednu velmi důležitou osobu: VÁS!

Nejistota je vlastně odraz toho, co si myslíme o nás samých. A jak moc, nebo málo se máme rádi takoví, jací opravdu jsme. Nemá to nic společného s ostatními lidmi. Čím více si jsme nejistí, tím více budeme lidi od sebe odhánět a vytvářet drama v našich vztazích.

Z mojí práce a z mých zkušeností vím, že většinou nejdůležitější uvědomění svobodných lidí, kteří mají problém s nejistotou je, že nejistota je nějaká jejich část, která je NEMILOVANÁ jimi samými, a že je třeba začít tuto část milovat, aby došlo k léčení.

Co to je u vás, co jste se nenaučili na sobě milovat? Je to váš vztek? Vaše boky? Vaše tvrdohlavost? Anebo právě vaše nejistota? Abyste se z nejistoty vyvázali a stali se více sebevědomými, musíte nejdříve začít milovat sami sebe ZA SVOU NEJISTOTU.

Nová cesta: milovat „nemilované“

Nejistota je jako amplión křičící z vašeho podvědomí: prosím miluj mě, utěš mě, přijmi mě.

Ale stejně tak, jako když řve dítě, neutišíte ho tím, že ho budete ignorovat, nebo se ho chtít zbavit, či před tím utéct, nebo dělat že to není. Tím vše ještě zhoršujete.  Pokud jste si svoji nejistotu nevyřešili předtím, než začínáte vztah, tak se okamžitě projeví, jakmile budete chtít vztah posunout do něčeho vážnějšího. Vaše vnitřní dítě se bude cítit ohrožené tím, že budete všechnu svoji pozornost přesouvat od něj k jiné osobě. Ono potřebuje být na prvním místě, obzvlášť když jste ve vztahu s někým jiným.

Ve chvíli, kdy začne být někdo jiný pro vás větší prioritou, vaše vnitřní dítě začne jednat ve formě strachů, bojů s partnerem, nebo vyžadováním přílišné blízkosti a dalšími způsoby, které budou vztah sabotovat. Je to jako kdybyste se seznamovali a měli sebou stále malé dítě. Dítě se potřebuje cítit v bezpečí, milované a na prvním místě, než začne věřit nové osobě v jeho životě.

Proto, když se seznamujete, tak nejdůležitější věc, kterou můžete pro sebe, vašeho partnera a váš vztah udělat je, že začnete mít rádi sami sebe.

Pokud nevíte jak na to, napište mi email přes kontaktní formulář a společně se podíváme, jak podnítit vaši vlastní sebelásku, respekt a hodnotu. Učení se milovat sám sebe vás zároveň naučí, jak být milujícím a oddaným rodičem svému vnitřnímu dítěti, aby se cítilo v bezpečí. A z tohoto místa plného lásky, bezpečí a vnitřní síly si přitáhnete partnera, který je zrovna tak bezpečný, jako se cítíte vy, a s kterým budete moci vytvořit opravdově harmonický vztah. Takový vztah, který pečuje o obě vaše vnitřní děti. Naučíte se milovat vaše pocity, vaše tělo a sami sebe v jakémkoli vztahu. Pouze když máme sebelásku ve všech těchto oblastech, můžete opravdově přijímat lásku od druhých, stejně silných a milujících lidí.

A na závěr bych vám chtěla říct, že toto je i můj příběh. Že jsem se celý život potýkala s velikou nejistotou ohledně sama sebe ve vztazích. Ale nevěděla jsem, že nejistota je to, co mi brání být v klidu a vztah si užívat, místo neustálé úzkosti, že „něco“ neklapne a já zůstanu sama a zraněná. Vztahy mě hrozně vyčerpávaly. Žijete v neustálém strachu, že když něco neuděláte dobře, partner vás opustí.  Najednou jsem byla tak unavená, že jsem to chtěla změnit. Vydala jsem se na dlouhou, ale krásnou a objevnou cestu, na které jsem si sama přišla na to, že jediný způsob, jak se zbavit nejistoty, je začít si vážit sama sebe. Milovat sama sebe. A teď tu cestu, ale už mnohem kratší, s radostí předávám ostatním.

Těším se na vás

Zdraví

Monika Trčková